Po takmer 19 rokoch od svojho vzniku v decembri 2007 kancelária v Prešove získala nové a dôstojné sídlo, ktoré bude slúžiť pre konzultačnú aj individuálnu prácu zamestnancov kancelárie, ako aj klientom územných obvodov Prešov, Sabinov, Levoča a Stará Ľubovňa. Výhodou je úplná bezbariérovosť, ktorá bola pri výbere priestorov kľúčová, ako aj zabezpečenie vyššej miery diskrétnosti počas konzultácií, kedy sa často riešia veľmi osobné a citlivé témy. Týmto krokom sa zároveň úspešne naplnilo jedno z kľúčových opatrení Koncepcie činnosti Centra právnej pomoci na roky 2024 – 2026, ktorá bola schválená vládou SR dňa 21. augusta 2024.
Slávnostné otvorenie nového sídla kancelárie sa konalo dňa 23. 6. 2026 za účasti ministra spravodlivosti Borisa Suska a ďalších významných hostí z Prešovského kraja a mesta Prešov.
Otvorenia sa zúčastnili JUDr. Peter Farkaš – predseda Krajského súdu v Prešove, JUDr. Eva Farkašová –podpredsedníčka Okresného súdu Prešov, JUDr. Elena Kahancová – riaditeľka Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Prešov, Mgr. Slavomíra Figurová, MBA – riaditeľka ÚPSVaR Prešov, Mgr. Renáta Štofanková – vedúca oddelenia SPODaSK a Mgr. Ivan Mazanec – regionálny zástupca Slovenskej advokátskej komory pre Prešovský kraj. Podujatie svojou účasťou podporili aj vedúci územných kancelárií CPP z Košíc, Svidníka a Humenného.
Minister spravodlivosti vo svojom pozdrave zdôraznil, aké dôležité miesto má Centrum právnej pomoci v rámci riešenia problémov a pomoci ľuďom v tomto regióne. Riaditeľka Centra Anna Peťovská vyzdvihla ukazovateľ, že kancelária dlhodobo patrí medzi najzaťaženejšie v rámci celého Centra. Pripomenula, že v uplynulom roku kancelária poskytla 563 konzultácií v civilnom práve, z čoho vyplynulo takmer 500 žiadostí o poskytnutie právnej pomoci v civilnej agende, z nich bolo kanceláriou priznaných takmer 13% všetkých nárokov Centra. Ak k tomu pripočítame viac než 500 žiadostí o oddlženie, pri celkovom počte 10 zamestnancov je zrejmé, že v kancelárii sú dvere pre klientov doširoka otvorené.
Minister spravodlivosti aj riaditeľka Centra záverom poďakovali zamestnancom kancelárie za ich doterajšiu prácu a zaželali veľa úspechov a spokojných klientov.
Strihanie pásky pri otvorení kancelárie - zľava riaditeľka Centra Anna Peťovská, minister spravodlivosti SR Boris Susko
a vedúca kancelárie Prešov Andrea Bašistová
Fotografie: Kancelária Prešov